Вештерска Глава (маглина)

отсјајна маглина во соѕвездието Еридан
(Пренасочено од IC 2118)

Вештерска Глава (озн. IC 2118 и NGC 1909) — отсјајна маглина во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Вештерска Глава
отсјајна маглина
Reflection.nebula.arp.750pix.jpg
IC 2118
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија05ч 02м &1000000000000000000000000,00с
Деклинација−07° 54′ &1000000000000000000000000″
Оддалеченост1,000 сг
Привидна величина (V)13
Привидни димензии (V)3 × 1 °
СоѕвездиеЕридан
ОзнакиВештерска Глава, Цедерблад 41
Поврзано: Списоци на маглини

Објектот бил предмет и на други истражувања, па се споменува и како LBN 959 и CED 41.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 20 декември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Вештерска Глава е од видот RN.[1] Вештерска Глава има привидни димензии од 180' х 60'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 4 м 54 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 7° 15' 0".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на Вештерска Глава е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 270; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4762. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1519.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди