IC 1925галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

IC 1925


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 48 м 43,1 с
Деклинација +9° 14' 29"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Фридрих Карл Арнолд Швасман
Откриена 20 февруари 1900

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 20 февруари 1900 година од страна на Фридрих Карл Арнолд Швасман.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1925 е од видот *.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 48 м 43,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 14' 29".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 1925 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врскиУреди