Call of Duty: Black Ops

видеоигра од 2010 година

Call of Duty: Black Ops[6] е седмата игра во серијалот Call of Duty[4], изработена од Treyarch и издадена од страна на Activision. Таа е издадена на 9 ноември, 2010 година.[3]

Call of Duty: Black Ops
CoD Black Ops cover.png
Омотот на Call of Duty: Black Ops
Изработувач(и) Treyarch
Издавач(и) Activision
Дизајнер Марк Ламија, Дејвид Вондерхар
Серијал Call of Duty
Погон IW погон (подобрен од World at War)[1]
Подлоги Главни верзии: Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii

Одделни верзии: Nintendo DS[2]

Датум на издавање 9 ноември, 2010[3]
Жанр(ови) Пукач од прво лице[4]
Режим(и) Самостоен, групен, здружен[5]
Медиум Блу-реј диск, ДВД-ДЛ, Steam
Начин на
контролирање
Гејмпед, глувче, тастатура, Wii remote, Wii Zapper

Стил на играњеУреди

Карактеристиките на играта ќе се надополнат со нови оружја, како на пример самострел со снајперско центрирање со нови видови на муниција (на пр. експлозиви), како Здивот на змејот (муниција за шатган). Играта ќе биде сместена во Студената војна. Локациите се Планината Урал и Виетнам.

КонфигурацијаУреди

 • Оперативен систем: Windows XP/Vista?7
 • Процесор: Intel® Core™2 Duo E6600 или AMD Phenom™ X3 8750 или подобар
 • РАМ меморија: 2 Гб
 • Слободно место на хард-дискот: 12 Гб
 • Графичка картичка: Shader 3.0 или подобар, 256MB NVIDIA® GeForce® 8600GT / ATI (AMD) Radeon Radeon® X1950Pro или подобар
 • Звучна картичка: компитабилна со DirectX 9.0c

НаводиУреди

 1. „E3 2010: First Details Interview Part 2 HD“. GameTrailers. 28 мај, 2010. конс. 28 мај, 2010. 
 2. Официјални форуми на Call of Duty: Black Ops
 3. 3,0 3,1 Лук Планкет (30 април, 2010). „Next Call Of Duty Game Named, And It's Not Vietnam“. Kotaku. конс. 28 април, 2010. 
 4. 4,0 4,1 Брајан Крисент (30 април, 2010). „New Treyarch Developed Call of Duty Hits May 24 With Likely Modern Setting“. Kotaku. конс. 28 април, 2010. 
 5. Мајк Снајдер (10 мај, 2010). „First look: 'Call of Duty: Black Ops' swoops into action“. USA Today. конс. 11 мај, 2010. 
 6. „Call of Duty: Black Ops Home“. Activision. конс. 2010-04-30. 

Надворешни врскиУреди