Treyarch (се чита: трејарк) е американска компанија за изработка на видеоигри, основана во 1996 година од страна на Питер Ејкман и Доан Кеслу (роден како Дон Лајкнес), купена од Activision во 2002 година. Седиштето ѝ е во Санта Моника, Калифорнија.

Treyarch Corporation
ТипФилијала на Activision
СедиштеСанта Моника
Клучни личностиМарк Ламија, Дејв Ентони
Дејноствидеоигри
СопственикActivision Blizzard
Вработени200[1]
Матично
претпријатие
Activision
ПорталМрежно место на Treyarch

Во 2005 година, Gray Matter Interactive беше споена со Treyarch.

На Лајпцишката конвенција за игри во 2007 година, Activision најави дека Treyarch ќе биде еден од трите изработувачи на видеоигри зад првата игра со Џејмс Бонд, Quantum of Solace. Играта е издадена на 31 октомври 2008 во Европа и на 4 ноември, 2008 во Северна Америка. Beenox и Vicarious Visions ги направиле верзиите за ЛС и за рачни конзоли. Treyrach помогнале во правењето на серијалот Call of Duty: Modern Warfare, како и Halo 2 и Halo 3. Ги има изработено едни од најдобрите игри на сите времиња, Call of Duty: World at War и Call of Duty: Black Ops.

Изработени игриУреди

Верзии за други подлогиУреди


НаводиУреди

  1. http://games.venturebeat.com/2010/05/28/full-interview-with-treyarchs-mark-lamia-on-call-of-duty-black-ops/ Целосно интервју со Марк Ламија од Treyarch за правењето на Call of Duty Black Ops
  2. http://wii.ign.com/articles/101/1010870p1.html
  3. http://wii.ign.com/articles/102/1025007p1.html Wii Software Line-up for Holiday 2009