798 Рута

астероид

798 Рутаастероид кој кружи околу Сонцето, откриена од страна на германскиот астроном Макс Волф на 21 ноември 1914 година.

798 Рута
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено21 ноември 1914
Ознаки
1914 VT
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,143 ае
Перихел2,888 ае
3,015 ае
Занесеност0,042
5,236 а
292,512°
Наклон9,228°
214,536°
43,095°

Објектот е член на динамичкото Еошко семејство на астероиди, коешто најверојатно било образувано како последица на уништување на некое поголемо тело.[2]

Орбита на астероидот 798 Рута и неговата положба во Сончевиот Систем

НаводиУреди

  1. Yeomans, Donald K., „798 Ruth“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.

Надворешни врскиУреди