573 Реха

астероид

573 Рехаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 19 септември 1905 година, бил именуван според лик од Лесинговата претстава Нејтан мудриот.

573 Реха
573Recha (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 573 Реха заснован на светлинската крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено19 септември 1905
Ознаки
1905 RC
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,364 ае
Перихел2,660 ае
3,012 ае
Занесеност0,117
5,227 a
19,612°
Наклон9,837°
343,045°
30,783°
Физички особености
7,15[2] h

Фотометриските набљудувања од опсерваторијата во Колорадо спрингс, Колорадо од 2001–2006 година искористени за образување на светлинска крива за овој објект. Астероидот имал вртежен период од 7,15 ± 0,01 часови и промена на светлинската величина од 0,20 ± 0,02.[2]

Станува збор за член на Еосовото семејство на астероиди кои настанале како рззултат на судири и распад на еден поголем објект.[3]

НаводиУреди

  1. Yeomans, Donald K., „573 Recha“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. 2,0 2,1 Warner, Brian D. (January 2011), „Upon Further Review: IV. An Examination of Previous Lightcurve Analysis from the Palmer Divide Observatory“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 38 (1), стр. 52–54, Bibcode:2011MPBu...38...52W.
  3. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.

Надворешни врскиУреди