550 Сентаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 16 ноември 1904 година.

550 Сента
Тридимензионален приказ на 550 Сента заснован на светлинската крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено16 ноември 1904
Ознаки
1904 PL
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,160 ае
Перихел2,016 ае
2,588 ае
Занесеност0,221
4,164 a
152,054°
Наклон10,114°
270,834°
44,681°
Физички особености
20,555[2] h

Фотометриските набљудувања на овој астероид направени од опсерваторијата во Торино Италија во период од 1990–1991 година се употребени за определување на вртежиот перид од 20,555 ± 0,01 часа.[2]

Наводи уреди

  1. Yeomans, Donald K., „550 Senta“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-25.
  2. 2,0 2,1 di Martino, M.; и др. (February 1994), „Lightcurves and rotational periods of nine main belt asteroids“, Icarus, 107 (2), стр. 269–275, Bibcode:1994Icar..107..269D, doi:10.1006/icar.1994.1022.