332 Сириастероид од главниот појас во орбита околу Сонцето. Откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 19 март 1892 година во Хајделберг.

332 Сири
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено19 март 1892
Ознаки
Главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел452,589 Gm (3,025 ае)
Перихел377,032 Gm (2,52 ае)
414,811 Gm (2,773 ае)
Занесеност0,091
1686,464 ден. (4,62 a)
17,89 km/s
8,062°
Наклон2,848°
31,692°
298,011°
Физички особености
Димензии40,0 km
9,65[2]
Орбита на астероидот 332 Сири


Наводи

уреди
  1. Yeomans, Donald K., „332 Siri“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-25.
  2. Warner, Brian D. (December 2007), „Initial Results of a Dedicated H-G Project“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 34, стр. 113–119, Bibcode:2007MPBu...34..113W.