15 (скопска автобуска линија)

15 (скопска автобуска линија), е редовна автобуска линија на ЈСП- Скопје, која сообраќува од Ново Лисиче до Карпош 3 и обратно.

ЈСП Скопје-Лого.svg Линија 15
Преглед
ПревозникЈСП Скопје
ВозилаЈутонг
Бр. на постојки23 (кон Карпош 4)
23 (кон Ново Лисиче)
Траса
ГрадСкопје
ПочетокНово Лисиче, Карпош IV
КрајКарпош IV, Ново Лисиче
Времетраење на кругот80 мин
Сообраќање
Честота10-15 мин.
Честота (викенди)20-30 мин.
Дневни часови05:00 - 24:00 ч.
Возен ред и податоци
Возен ред на линијата 15 со календар

Информации за линијатаУреди

Тргнува од бул. Видое Смилевски-Бато, бул.”Ј.Сандански”, бул.”Кочо Рацин” ул.”Д.Чуповски”, бул.”Партизански одреди” и обратно. Времетраењето на кругот изнсува околу 80 минути[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Јавно Сообраќајно Претпријатие Скопје - Скопје“. jsp.com.mk. Посетено на 2018-12-16.