За истоимените борци, видете Карпош и Христијан Тодоровски-Карпош. За општината, видете Општина Карпош. За други значења видете Карпош (појаснување).

Карпош I е населба која се наоѓа во западно Скопје.

Каропш I
Населба
Координати: 42°00′13.8″N 21°24′47.3″E / 42.003833° СГШ; 21.413139° ИГД / 42.003833; 21.413139
ДржаваМакедонија
ОпштинаКаропш

Етимологија

уреди

Географија

уреди

Историја

уреди

Демографија

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди
Населба Каропш I, општина Карпош - организација на избори[1][2]
Број на избирачко место Установа кадешто се наоѓа Женски гласачи Машки гласачи Регистрирани гласачи
2622 ООУ „Христијан Тодоровски - Карпош“ 285 336 621
2623 ООУ „Христијан Тодоровски - Карпош“ 346 425 771
2664 ООУ „Христијан Тодоровски - Карпош“ 368 463 831
2625 ООУ „Христијан Тодоровски - Карпош“ 279 374 653
2626 ООУ „Христијан Тодоровски - Карпош“ 634 758 1392
Вкупно 1.912 2.356 4.268


На парламентарните избори во 2024 година, гласале вкупно 2.817 жители, каде 45% од гласовите освоила Коалицијата “Твоја Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ, 19% Коалицијата “За Европска Иднина“ - СДСМ и 16% партијата Левица.[3]

Општествени установи

уреди
Училишта
  • ООУ „Христијан Тодоровски - Карпош“

Културни знаменитости

уреди

Наводи

уреди
  1. Состојба 5.2024.
  2. „Избирачки список“.
  3. „Резултати парламентарни избори 2024 - 08.05.2024“. line feed character во |title= во положба 36 (help)[мртва врска]

Надворешни врски

уреди