Карпош III

населба во Општина Карпош
За истоимените борци, видете Карпош и Христијан Тодоровски-Карпош. За општината, видете Општина Карпош. За други значења видете Карпош (појаснување).

Карпош III е населба која се наоѓа во западно Скопје.

Каропш III
Населба
Координати: 42°00′18.5″N 21°23′51.2″E / 42.005139° СГШ; 21.397556° ИГД / 42.005139; 21.397556
ДржаваМакедонија
ОпштинаКаропш

Етимологија уреди

Географија уреди

Историја уреди

Демографија уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Населба Каропш III, општина Карпош - организација на избори[1][2]
Број на избирачко место Установа кадешто се наоѓа Женски гласачи Машки гласачи Регистрирани гласачи
2631 ООУ „Лазо Трповски“ 328 414 742
2632 ООУ „Лазо Трповски“ 308 390 698
2633 ООУ „Лазо Трповски“ 303 386 689
2634 ООУ „Лазо Трповски“ 316 396 712
2635 ООУ „Лазо Трповски“ 441 587 1028
2636 ООУ „Лазо Трповски“ 396 502 898
Вкупно 2.092 2.675 4.767


На парламентарните избори во 2024 година, гласале вкупно 3.107 жители, каде 46% од гласовите освоила Коалицијата “Твоја Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ, 19% Коалицијата “За Европска Иднина“ - СДСМ и 14% партијата Левица.[3]

Општествени установи уреди

Училишта
  • ООУ „Лазо Трповски“

Културни знаменитости уреди

Наводи уреди

  1. Состојба 5.2024.
  2. „Избирачки список“.
  3. „Резултати парламентарни избори 2024 - 08.05.2024“. line feed character во |title= во положба 36 (help)[мртва врска]