Отвори го главното мени

Штепеництал (германски: Stepenitztal) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Името на општината е добиено по реката Штепениц. Била создадена на 25 мај 2014 година со спојување на поранешните општини Берцов, Малентин и Папенхузен.

Штепеництал
Штепеництал is located in Германија
Штепеництал
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гревесмилен-Ланд
Основни податоци
Површина 45,03 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.725 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936, 23923
Повик. бр. 038824, 03881
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на Штепеництал во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°52′N 11°05′E / 53.867° СГШ; 11.083° ИГД / 53.867; 11.083Координати: 53°52′N 11°05′E / 53.867° СГШ; 11.083° ИГД / 53.867; 11.083

НаводиУреди

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)