Штатленгсфелд

град во Германија

Штатленгсфелд (германски: Stadtlengsfeld) — град во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на планините Рен, 8 километри југозападно од Бад Залцунген.

Штатленгсфелд
Грб на Штатленгсфелд
Штатленгсфелд is located in Германија
Штатленгсфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Градоначалник Ралф Адам
Основни податоци
Површина 27,61 км2
Надм. височина 272 м
Население 2.325 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36457
Повик. бр. 036965
Портал www.stadt-stadtlengsfeld.de
Местоположба на градот Штатленгсфелд во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°46′59″N 10°7′59″E / 50.78306° N; 10.13306° E / 50.78306; 10.13306Координати: 50°46′59″N 10°7′59″E / 50.78306° N; 10.13306° E / 50.78306; 10.13306

НаводиУреди

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)