Шилдетал (германски: Schildetal) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Шилдетал
Шилдетал is located in Германија
Шилдетал
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Матијас Виганд
Основни податоци
Површина 19,39 км2
Надм. височина 44 м
Население 758 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19209
Повик. бр. 038874
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Шилдетал во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°37′N 11°08′E / 53.617° СГШ; 11.133° ИГД / 53.617; 11.133Координати: 53°37′N 11°08′E / 53.617° СГШ; 11.133° ИГД / 53.617; 11.133

НаводиУреди