Шефкет Муслиу

Шефкет Муслиу (албански: Shefket Musliu; Велики Трновац, Бујановац, 10 април 1946) е поранешен член на ОНА[1].

Шефкет Муслиу
Shefket Musliu
РодCoat of arms of the Kosovo Liberation Army.svg ОВК
Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниКосовска војна
Воен конфликт во Македонија, 2001

Тој бил командант на Генерал штабот на ОВПМБ во с.Добросин и воен командант на секторот „Центар“. Присуствувал на состанокот во Гнилане на 20 мај 2000 година, за продолжување на војната во Србија и припрема за Македонија. Заедно со Ридван Ќезими- Леши ги водел преговорите со српската страна, со посредство на КФОР и Меѓународната заедница. Еден од потписниците на договорот за разоружување, посебно за секторот „Б“ од албанска страна. Се предал на КФОР на 25 мај 2001, но по проверката бил пуштен на слобода.

На 27 јули е ставен на црната список на американскиот претседател Џорџ Буш[2].

НаводиУреди

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 85
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-03-16. Посетено на 2011-02-17.