Шеневерде (германски: Schönewörde) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Шеневерде
Гостилница во Шеневерде
Гостилница во Шеневерде
Грб на Шеневерде
Шеневерде is located in Германија
Шеневерде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Градоначалник Гералд Флор (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,73 км2
Надм. височина 63 м
Население 891 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29396
Повик. бр. 05835
Местоположба на Шеневерде во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°38′0″N 10°38′0″E / 52.63333° N; 10.63333° E / 52.63333; 10.63333Координати: 52°38′0″N 10°38′0″E / 52.63333° N; 10.63333° E / 52.63333; 10.63333

ГеографијаУреди

Шеневерде се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Елм-Лапвалд на реката Изе.

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди