Шеден

општина во Германија

Шеден (германски: Scheden) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Шеден
Поглед на Шеден
Поглед на Шеден
Грб на Шеден
Шеден is located in Германија
Шеден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Дрансфелд
Месни единици 3
Градоначалник Ингрид Рингелинг
Основни податоци
Површина 26,69 км2
Надм. височина 359 м
Население 1.871 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37127
Повик. бр. 05546
Портал www.scheden.de
Местоположба на Шеден во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°27′N 9°44′E / 51.450° СГШ; 9.733° ИГД / 51.450; 9.733Координати: 51°27′N 9°44′E / 51.450° СГШ; 9.733° ИГД / 51.450; 9.733

Општината се состои од три единици: Шеден, Мензен и Данкелсхаузен. Реката Шеде поминува низ општината, пред да се влие во Везер.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди