Швинау (германски: Schwienau) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Швинау
Градба во Штадорф
Градба во Штадорф
Грб на Швинау
Швинау is located in Германија
Швинау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Јоахим Битов (СДП)
Основни податоци
Површина 31,27 км2
Надм. височина 78 м
Население 684 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29593
Повик. бр. 05822
Местоположба на Швинау во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°00′0″N 10°27′0″E / 53.00000° N; 10.45000° E / 53.00000; 10.45000Координати: 53°00′0″N 10°27′0″E / 53.00000° N; 10.45000° E / 53.00000; 10.45000

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Кон општината Швинау припаѓаат следниве места:

  • Линден
  • Мелцинген
  • Штадорф
  • Витенватер

Во општината се наоѓаат и помалите местенца Именхоф и Ферхорн.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди