Швартбук (германски: Schwartbuck) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Швартбук
Грб на Швартбук
Швартбук во рамките на Германија
Швартбук
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Рудолф Годкнехт
Основни податоци
Површина 13,09 км2
Надм. височина 47 м
Население 762 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24257
Повик. бр. 04385
Портал www.schwartbuck.de
Местоположба на Швартбук во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°21′N 10°28′E / 54.350° СГШ; 10.467° ИГД / 54.350; 10.467

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)