Шарбојц (германски: Scharbeutz) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа во Либечкиот Залив (Балтичко Море), околу 20 километри северно од Либек и 15 километри југоисточно од Ојтин.

Шарбојц
Корпи на плажа во Шарбојц
Корпи на плажа во Шарбојц
Грб на Шарбојц
Шарбојц во рамките на Германија
Шарбојц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месни единици 10
Градоначалник Фолкер Оверин (независен)
Основни податоци
Површина 51,78 км2
Надм. височина 12 м
Население 11.552 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 223 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23629, 23683, 23684
Повик. бр. 04503, 04524, 04563
Портал www.gemeinde-
scharbeutz.de
Местоположба на Шарбојц во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°01′17″N 10°44′44″E / 54.02139° СГШ; 10.74556° ИГД / 54.02139; 10.74556Координати: 54°01′17″N 10°44′44″E / 54.02139° СГШ; 10.74556° ИГД / 54.02139; 10.74556

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди