Чукарски Пирој (Брајковци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Чукарски Пирој
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°17′30″N 22°31′19″E / 41.29167° СГШ; 22.52194° ИГД / 41.29167; 22.52194Координати: 41°17′30″N 22°31′19″E / 41.29167° СГШ; 22.52194° ИГД / 41.29167; 22.52194
Основни податоци
Место Брајковци
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Чукарски Пиројархеолошко наоѓалиште во валандовското село Брајковци. Претставува населба од хеленистичко и римско време. Се наоѓа источно од селото, на левата страна од патот Валандово-Брајковци, каде на блага височинка по површината на нивите на локални селани се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069