Манастир (Брајковци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастир

Карта

Местоположба 41°17′30″N 22°31′19″E / 41.29167° СГШ; 22.52194° ИГД / 41.29167; 22.52194Координати: 41°17′30″N 22°31′19″E / 41.29167° СГШ; 22.52194° ИГД / 41.29167; 22.52194
Основни податоци
Место Брајковци
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во валандовското село Брајковци. Претставува старохристијанска базилика. Се наоѓа источно од селото и од наоѓалиштето Чукарски Пирој, каде на една мала височинка обрасната со густа вегетација се гледаат 7-8 парчиња од обработени мермерни блокови - делови од архитравни греди.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069