Черкез Мехмед Али-паша

Черкез Мехмед Али-паша (28 јануари 1625) — османлиски државник кој служел како Голем везир од 1624 до 1625.[1]

Черкез
Мехмед Али
паша
Голем везир
На должноста
3 април 1624 – 28 јануари 1625
Монарх Мурат IV
Претходник Кеманкеш Али-паша
Наследник Хафиз Ахмед-паша
Лични податоци
Починал(а) 28 јануари 1625 (о. 67-68)
Токат (современа Турција)
Националност Османлија
Воена служба
Чин Силадар

Мехмед имал Черкезко потекло, па оттука потекнува и неговиот епитет. Тој се образувал во Ендерунската школа во Цариград. Во еден период, тој служел како оружар и телохранител (турски: силадар) на султанот. Тој починал од болест на 28 јануари 1625 година во Токат.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971
Политички функции
Претходник
Кеманкеш Али-паша
Голем везир
3 април 1624 – 28 јануари 1625
Наследник
Хафиз Ахмед-паша