Чарлс Дикенс

Чарлс Џон Хафем Дикенс (англиски: Charles John Huffam Dickens; 7 февруари 1812 – 9 јуни 1870) — англиски писател и социјален критичар. Дикенс е автор на едни од најпознатите светски ликови и дела и тој се смета за еден од најголемите писатели во Викторијанската ера.[1] Неговите дела уживале голема популарност своевремено, а веќе во 20 век научниците и книжевните критичари го признале како книжевен гениј.[2][3]

Чарлс Дикенс
Чарлс Дикенс
Дикенс во Њујорк, 1867-1868
Роден/аЧарлс Џон Хафем Дикенс
7 февруари 1812(1812-02-07)
Ландпорт, Хемпшир, Англија
Починат/а9 јуни 1870(1870-06-09) (возр. 58)
Хајем, Кент, Англија
ПочивалиштеАгол на поетите, Вестминстерска катедрала
Занимањеписател
НационалностБританец
Значајни дела
Сопруг/аКејтрин Дикенс
Деца

Потпис

Дикенс бил роден во Портсмут. Тој го напуштил училиштето за да работи во фабрика во период кога неговиот татко бил затворен. И покрај недостатокот на образование, тој бил уредник на неделник цели 20 години, напишал 15 романи, пет новели, стотици кратки раскази и статии, држел предавања, борец за правата на децата, образованието и социјалните реформи.

Успехот на Дикенс започнал во 1836 година со издавањето на Посмртните записи на Пиквичкиот клуб. За неколку години тој станал светска книжевна ѕвезда, познат по својот хумор, сатира и детален приказ на ликовите и општеството. Неговите романи, повеќето објавени во месечни списанија или неделници, биле пионери на сериското издавање на еден расказ, што пак станало доминатен начин за издавање еден роман во Викторијанската ера.[4][5] Овој начин на издавање му дало можност на Дикенс да ја испита реакцијата на публиката за претходното објавено дело и така често ги поправал своите ликови или приказни во согласност со реакцијата на публиката.[5]

Дикенс се сметал за книжевен големник во неговото доба..[6] Неговата новела од 1843, Божиќна приказна, се уште е популарна и инспирира секакви други адаптации. Оливер Твист и Големите исчекувања исто така се предмет на адаптаци, но тие се исто така важни за деталниот преглед на Лондон и Викторијанска Англија. Дикенс добил пофални критики од голем број светски книжевни џинови, почнувајќи од Лав Толстој па сè до Џорџ Орвел на пример.

Рани годиниУреди

Чарлс Џон Хафем Дикенс бил роден на 7 февруари 1812 година, Ландпорт на островот Портси, во близина на Портсмут. Чарлс е второ од осумте дека на Џон Дикенс (1785–1851) и Елизабет Дикенс (родена Бароу; 1789–1863). Неговиот татко бил службеник во Нејви Пеј Офис и привремено бил назначен во округот.

Во јануари 1815 година Џон Дикенс бил повикан во Лондон и семејството се преселило на улица Норфолк во Фицровија.[7] Кога Дикенс имал само 4 години, тие се преселиле во Ширнес, а потоа во Чатам, Кент каде живееле до неговата 11 годишна возраст. Навидум имал идилично рано детство, иако самиот Дикенс рекол дека било „момче врз кое немало особено обрнато внимание“.[8]

Чарлс своето време воглавно го поминувал надвор, но исто така многу читал. Така тој растел со книгите на Тобијас Смолет и Хенри Филдинг, но и со Робинзон Крусо. Тој особено ги читал 1001 ноќ и Елизабет Инчбалд.[9] Тој имал голема меморија за своето детство, запамтувајќи голем број луѓе и настани, кои пак ги користел во своето пишување.[10] Поради работата на татко му во Нејви Пеј Офис, тој имал можност и на приватно школување за краток период во Чатам.[11]

Овој период привршувал во јуни 1822 година, кога Џон Дикенс бил повикан во централата на Нејви Пеј Офис и така целото семејство, освен Чарлс, се преселиле во Камден Таун во Лондон.[12] Семејството го напуштило Кент поради долгови,[13] па така Џон Дикенс бил приморан од страна на кредиторите да оди во затвор во Лондон во 1824. Чарлс живеел со Елизабет Ројланс, кога имал 12 години, која всушност бил семеен пријател.[14]

Позначајни делаУреди

  Главна статија: „Библиографија на Чарлс Дикенс.

Дикенс имал објавено повеќе од 12 романи, голем број на кратки раскази и статии, неколку драми и слично. Некои од позначајните дела на Дикенс се:

НаводиУреди

 1. Black 2007, p. 735.
 2. Mazzeno 2008, p. 76.
 3. Chesterton 2005, pp. 100–126.
 4. Grossman 2012, p. 54
 5. 5,0 5,1 Lodge 2002, p. 118.
 6. Cain 2008, p. 1.
 7. Charles Dickens and the Great Theatre of the World, Simon Callow, p.5
 8. Forster 2006, p. 13.
 9. Simon Callow, Charles Dickens and the Great Theatre of the World, p.7
 10. Ackroyd 1990, pp. 22–24:29–30.
 11. Ackroyd 1990, p. 41.
 12. Simon Callow, p.13
 13. Ackroyd 1990, p. 76:'recklessly improvident'.
 14. Pope-Hennessy 1945, p. 11.

Дополнителна литератураУреди

Надворешни врскиУреди

ДелаУреди

ПорталиУреди

МузеиУреди