Чандарли Ибрахим-паша

Чандарли Ибрахим-паша, понекогаш нарекуван и Постариот, (починал на 15 август 1429) — отомански државник, кој бил Голем везир во време на владеењето на султанот Мурат II, во периодот од 1421 до 1429 година.

Чандарли Кара
Ибрахим
Паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
1421 – 15 август 1429
Монарх Мурат II
Претходник Бајазит-паша
Наследник Коџа Мехмед Нузамудин-паша
Лични податоци
Починал(а) 15 август 1429
Одрин, Отоманско Царство
Националност Османлии
Вероисповед ислам

Животопис уреди

Тој бил третиот член на познатото семејство Чандарли кој станал Голем везир, по неговиот татко Чандарли Халил Хајредин-паша и неговиот брат Чандарли Али-паша. Неговиот син, Чандарли Халил-паша, и истоимен внук, Чандарли Ибрахим-паша Помладиот, исто така биле Големи везири.[1]

Во јули 1421 година, по убиството на Големиот везир Бајазит-паша, Чандарли Ибрахим-паша бил назначен за нов Голем везир. Учествувал во првите воени походи на султанот Мурат II

Починал на 15 август 1429 година во Едрене.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971, p. 9.
Политички функции
Претходник
Бајазит-паша
Голем везир
18 декември 1406 - 1413
Наследник
Коџа Мехмед Низамудин-паша