Чаир (Калаузлија)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Чаир


Местоположба 41°40′11″N 22°29′40″E / 41.66972° СГШ; 22.49444° ИГД / 41.66972; 22.49444
Основни податоци
Место Калаузлија
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Чаирархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Калаузлија. Претставува средновековна населба. На околу 200 м северно од селото има зарамнето плато на кое се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 328, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069