Чабранка ― мала река на границата помеѓу Словенија и Хрватска. Таа е 17,5 км долга и е лева притока на реката Купа (хрватски: Купа, словенечки: Колпа).[1] Нејзиниот извор е западно од населбата Подпланина во општина Лошки Поток во јужна Словенија и северно од хрватското село Чабар, од каде го добила и своето име.[2] Се влива во Купа кај Осилница.

Чабранка
Дрвен пешачки мост над Чабранка
Местоположба
Држави
Физички особености
Устие 
 • место
Купа
 • координати
45°31′32″ N; 14°42′01″ E / 45.5255° СГШ; 14.7003° ИГД / 45.5255; 14.7003Координати: 45°31′32″ N; 14°42′01″ E / 45.5255° СГШ; 14.7003° ИГД / 45.5255; 14.7003
Особености на сливот
ТечениеКупа→ СаваДунавЦрно Море

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Čabranka“. Хрватска енциклопедија (хрватски). Институт за лексикографија „Мирослав Крлежа“. Посетено на 21 август 2021.
  2. „Gorski Kotar site“. Архивирано од изворникот на 2012-03-03. Посетено на 2021-08-21.

 

Надворешни врски уреди