Цуров

општина во Мекленбург-Западна Померанија, Германија

Цуров (германски: Zurow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Цуров
Цуров is located in Германија
Цуров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојклостер-Варин
Градоначалник Паул Фетке
Основни податоци
Површина 40,68 км2
Надм. височина 48 м
Население 1.345 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23992
Повик. бр. 038422
Портал www.neukloster.de
Местоположба на Цуров во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°52′N 11°37′E / 53.867° СГШ; 11.617° ИГД / 53.867; 11.617Координати: 53°52′N 11°37′E / 53.867° СГШ; 11.617° ИГД / 53.867; 11.617

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г." Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)