Црно Око (галаксија)

спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса

Црно Око (Месје 64, M64, NGC 4826) — спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Црно Око (галаксија)
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 56 м 43,8 с
Деклинација +21° 40' 59""
Положбен агол 115°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
8,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 10' x 5,4'
Историја
Откривач Едвард Пигот
Откриена 23 март 1779
Други ознаки M 64, UGC 8062, MCG 4-31-1, CGCG 130-1, KARA 559, IRAS 12542+2157, Black Eye galaxy

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Црно Око и NGC 4826, се споменува и како Зло Око, Месје 64, M 64, UGC 8062, MCG 4-31-1, CGCG 130-1, KARA 559, IRAS 12542+2157, Black Eye galaxy.

Откривање

уреди

Телото е откриено на 23 март 1779 година од страна на Едвард Пигот, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Црно Око е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,5, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] Црно Око има привидни димензии од 10' х 5,4'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 56 м 43,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +21° 40' 59"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 115°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на Црно Око е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44182. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1455. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1581.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди