Отвори го главното мени

Црно Море

(Пренасочено од Црноморие)

Црно Море е затворено море во југоисточниот дел на Европа. Тоа е врзано со Средоземно Море преку Босфор и Дарданелите. Покрива површина од 422 000 км².

Црно Море
Black Sea Nasa May 25 2004.jpg
Satellite view, taken by NASA MODIS
Black Sea map.png
Координати 44° СГШ 35° ИГД / 
Најг. должина 1175 км
Површина &10000000000436402000000436.402 км2
Најг. длабочина 2212 м
Зафатнина 547000 км3
Острови 10+
Замокот Ластовичино гнездо на полуостровот Крим

На Црно Море излегуваат Бугарија, Романија, Украина, Русија, Грузија и Турција.

ПоврзаноУреди