Црквиште (Кракорница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°45′21″N 20°41′38″E / 41.75583° СГШ; 20.69389° ИГД / 41.75583; 20.69389Координати: 41°45′21″N 20°41′38″E / 41.75583° СГШ; 20.69389° ИГД / 41.75583; 20.69389
Основни податоци
Место Кракорница
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Кракорница. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 500 м јужно од селото, каде се среќаваат камени плочи и крстови од бигор кои укажуваат на помала некропола.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069