Црквиште (Зелениково)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црквиште


Местоположба 41°53′12″N 21°35′12″E / 41.88667° СГШ; 21.58667° ИГД / 41.88667; 21.58667
Основни податоци
Место Зелениково
Општина Зелениково
Тип

 кастел


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиштекастел од доцноантичкото време. Се наоѓа на 1 километар југозападно од селото Зелениково и 2 километри северозападно од железничката станица „Зелениково“, на височинка што се издига над составот на Зелениковска Река и реката Дартошама. На простор од околу 110 × 55 метри се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал, а околу него остатоци од ѕидови од одбранбен бедем и кули. На неколку места се забележуваат темели од помали градби, а има и темели од голема трикорабна базилика.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069