ЖС „Зелениково“

железничка станица во Зелениково

Железничка станица „Зелениково“железничка станица на железничкиот коридор 10 во селото Зелениково, во северниот дел на Македонија. Железничката станица се наоѓа на железничката линија СкопјеГевгелија и на неа поминуваат регионалните домашни возови од Скопје кон Гевгелија, како и меѓународните возови БелградСолун и Скопје — Солун. Железничката станица Зелениково е оддалечена 24,5 км од главната железничка станица во Скопје.

ЖС „Зелениково“
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
Општи информации
МестоЗелениково
Општина Зелениково
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеГевгелија

Надворешни врски

уреди

41°52′19″N 21°36′18″E / 41.87194° СГШ; 21.60500° ИГД / 41.87194; 21.60500