Црква (Близанско)

Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° N; 21.16278° E / 41.75889; 21.16278Координати: 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° N; 21.16278° E / 41.75889; 21.16278
Основни податоци
Име Црква
Место Близанско
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во поречкото село Близанско. Претставува црква од средниот век.[1][2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Евидентирани археолошки локалитети во и околу ПНП Јасен