Најдови Ниви (Близанско)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Најдови Ниви

Карта

Местоположба 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° СГШ; 21.16278° ИГД / 41.75889; 21.16278Координати: 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° СГШ; 21.16278° ИГД / 41.75889; 21.16278
Основни податоци
Место Близанско
Општина Македонски Брод
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Најдови Нивиархеолошко наоѓалиште во поречкото село Близанско. Претставува некропола од средниот век.[1][2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Евидентирани археолошки локалитети во и околу ПНП Јасен