Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Лахна

црква во Лахна, Лагадинско

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Лахна, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Карта
40°57′45.7″N 23°12′20.3″E / 40.962694° СГШ; 23.205639° ИГД / 40.962694; 23.205639Координати: 40°57′45.7″N 23°12′20.3″E / 40.962694° СГШ; 23.205639° ИГД / 40.962694; 23.205639
МестоЛахна, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1952
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1952 г. и осветена од митрополитот Константин Серско-нигритски. Во 1982 г. е додадена припрата и храмот е живописан со фрески. Во 2010 г. е создаден женски хор за византиска музика.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 септември 2019.