Црква „Св. Петка“ - Калаузлија

црква во селото Калаузлија, Штипско
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Калаузлија 6.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Карбинска
Местоположба

Координати 41°47′18.32″N 22°19′40.15″E / 41.7884222° СГШ; 22.3278194° ИГД / 41.7884222; 22.3278194Координати: 41°47′18.32″N 22°19′40.15″E / 41.7884222° СГШ; 22.3278194° ИГД / 41.7884222; 22.3278194
Место Калаузлија
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Света Петка — манастирска црква на Калаузлискиот манастир. Манастирската црква се наоѓа под штипското село Калаузлија, Македонија.[1]

МестоположбаУреди

Црквата е сместена покрај регионалниот пат Р2431, под селото Калаузлија.

ИсторијаУреди

Старата црква била изградена во XX век и била осветена на 5 мај 1989 година од страна на митрополитот Брегалнички г. Стефан.[2]

Во непосредна близина на старата црква бил поставен камен-темелник за нов храм на 4 август 2001 година, кој бил осветен од страна на митрополитот г. Агатангел.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Карбинска парохија“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-01-26.

Надворешни врскиУреди