Карбинска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Карбинска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Штипското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Вознесение Христово“ во селото Карбинци. Парохијата ги опфаќа селата: Аргулица, Вртешка, Калаузлија, Карбинци, Козјак, Нов Караорман, Радање, Руљак, Таринци и Црвулево.[1]

Црквата „Вознесение Христово“ во Карбинци е парохиско седиште

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Вознесение Христово“ Карбинци
(парохиско седиште)
1876  
Црква „Св. Илија“ Аргулица 1998  
Црква „Св. Петка“ Аргулица  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Аргулица  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Вртешка 2005  
Црква „Св. Петка“ Калаузлија XX век  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Козјак крај на IX век/почеток на X век  
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Радање 1929  
Црква „Св. Илија“ Руљак  
Црква „Св. Димитриј“ Таринци  
Црква „Вознесение Христово“ Црвулево  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Карбинска парохија“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-01-26.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°49′05″N 22°13′50″E / 41.81806° СГШ; 22.23056° ИГД / 41.81806; 22.23056