Калаузлиски манастир

манастир во Македонија

Калаузлиски манастирманастир во источниот дел на Македонија, во близина на селото Калаузлија.

Калаузлиски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеКалаузлиски манастир
Други имињаМанастир „Св. Петка“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Петка
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Петка“
Личности
Место
Местово Калаузлија, Македонија Македонија
Координати41°47′19.83″N 22°19′39.38″E / 41.7888417° СГШ; 22.3276056° ИГД / 41.7888417; 22.3276056Координати: 41°47′19.83″N 22°19′39.38″E / 41.7888417° СГШ; 22.3276056° ИГД / 41.7888417; 22.3276056
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, трпезарија, свети води
Отворен за јавностда
Други информации(Карбинска парохија)

ГрадбиУреди

Во склоп на манастирот влегуваат една стара и една нова црква, помошни објекти и трпезарија.

Црква „Св. Петка“Уреди

  Главна статија: „Црква „Св. Петка“ - Калаузлија.

Црквата се состои од стара и нова градба. Старата градба била изградена уште во XX век, додека новата била започната во 2001 година.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Карбинска парохија“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-01-26.

Надворешни врскиУреди