Црква „Св. Петка“ - Љубаништа

црква во селото Љубаништа
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
St. Petka Church.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба
Населено место Љубаништа
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Осветување 17 октомври 2010
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — црква во близина на охридското село Љубаништа, на брегот на Охридското Езеро, веднаш до Манастирот Свети Наум. Црквата е метох на манастирот. Црквата е подигната во поново време на место каде што извира лековита вода. Црквата е осветена на 17 октомври 2010.[1] Во 2009, надлежни инспектори ја испитале водата и се констатирало дека е загадена[2].

НаводиУреди

  1. „Oсветување на црквата „Света Петка", кај манастирот „Свети Наум Охридски". МХ Радио. 14 октомври 2010. Посетено на 2010-10-15.
  2. Голабоска, Росица (18 октомври 2009). „Еешерихија коли и во изворите на Св.Наум“. Алфа тв. Посетено на 2010-05-14.