Трнички манастир

манастир во Македонија

Трнички манастирманастир во историското село Трница, во западниот дел на Македонија, на падините на планината Кораб. Посветен е на Свети Никола Летен.

Трнички манастир
Манастирската црква
Информации
Целосно имеТрнички манастир
Други имињаМанастир „Св. Никола“
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан2012
Посветен наСвети Никола
ЕпархијаТетовско-гостиварска
ЦрквиЦрква „Св. Никола“
Личности
Место
МестоТрница, Општина Маврово и Ростуше Македонија Македонија
Координати41°42′35″N 20°41′12.3″E / 41.70972° СГШ; 20.686750° ИГД / 41.70972; 20.686750
Видливи остатоцицрква
Отворен за јавностада
Други информации(Мавровска парохија)

Историја

уреди

Манастирот е основан со изградбата на манастирската црква којашто започнала во 1995 година и завршила во 2012 година, а била осветена на 20 мај 2012 година.[1] Патронот се прославува на 22 мај, денот на Свети Никола Летен.

Градби

уреди

Во склоп на манастирот влегува само манастирската црква.

Црква „Св. Никола“

уреди

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида во задниот дел. Таа се состои од два дела, од кои едниот го опфаќа просторот пред влезот во објектот, а другиот главниот простор на црквата.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Осветена црквата во Трница“. Дневник. 20 мај 2012, 16:41. Архивирано од изворникот на 2012-05-21. Посетено на 21 мај 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)