Црква „Св. Константин и Елена“ - Казаново

црква во Казаново, Кукушко

Свети Константин и Елена (грчки: Άγιοι Κωνσταντίνος και Ελένη) — црква во селото Казаново, Кукушко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Константин и Елена
Άγιοι Κωνσταντίνος και Ελένη
Карта
40°58′40.3″N 22°40′1.9″E / 40.977861° СГШ; 22.667194° ИГД / 40.977861; 22.667194
МестоКазаново, Кукушко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1851
Управа
Архијерејско намесништвоКрестонско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Црквата е изградена во 1851 г.[1] и претставува трикорабна базилика типична за своето време. Во 1884 г. е изградена посебна камбанарија. Внатре во жртвеникот има остатоци од фрески.[2] Има икони од Димитар Вангелов.[3] Обновена е во 1954 г.[1]

Храмот е прогласен за историски споменик на 27 јуни 1987 г.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Κοτύλι - Ιερός Ναός Αγ.Κωνσταντίνου και Ελένης“. Enjoy Kilkis. Архивирано од изворникот на 2022-06-07. Посетено на 14 март 2018.
  2. 2,0 2,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/24412/504/8-6-1987 – ΦΕΚ 378/Β/27-7-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-11. Посетено на 21 октомври 2014. no-break space character во |title= во положба 38 (help)
  3. „Ταξιδεύοντας με τους ζωγράφους“ (PDF). Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Εφορεία Αρχαιοτήτων Κιλκίς. Посетено на 23 јуни 2018.