Црква „Св. Константин и Елена“ - Блаца

црква во Блаца, Костурско

Свети Константин и Елена (грчки: Αγ. Κωνσταντίνου και Ελένης) — преродбеничка црква во селото Блаца, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Константин и Елена
Αγ. Κωνσταντίνου και Ελένης
Поглед на црквата
40°36′32.6″N 21°21′0.3″E / 40.609056° СГШ; 21.350083° ИГД / 40.609056; 21.350083Координати: 40°36′32.6″N 21°21′0.3″E / 40.609056° СГШ; 21.350083° ИГД / 40.609056; 21.350083
МестоБлаца, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Стилпреродбенички
Изградба1885
Управа
Архијерејско намесништвоТиолошко
ЕпархијаКостурска
Иконите „Јесеевиот корен и Јесеевата фиданка“ и „Јесеевиот корен“ од иконостасот, 1885 г.

Црквата е гробишен храм, изграде меѓу двете маала на селото во 1885 г. Има вредни икони од истата година, дело на преродбенички мајстори.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Δυάδες {ζεύγη} ιερών εικόνων συναφούς θεματολογίας σε τρεις ναούς χωριών της Καστοριάς“. Φως της Καστοριάς. 5 март 2020. Посетено на 8 март 2020.

Надворешни врскиУреди