Црква „Св. Илија“ - Велмевци

црква во с. Велмевци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Викиекспедиција Железник 8.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°20′48″N 21°00′36″E / 41.34667° СГШ; 21.01000° ИГД / 41.34667; 21.01000Координати: 41°20′48″N 21°00′36″E / 41.34667° СГШ; 21.01000° ИГД / 41.34667; 21.01000
Населено место Велмевци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1838
Живопис 1873/1874
Зограф Серафим од Тресонче
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во демирхисарското село Велмевци, сместена на самото сретсело.

ИсторијаУреди

Црквата е изградена во 1838 година. Иконостасот е направен од Серафим од Тресонче во 1873 година. Според натписот над влезната врата, црквата била зографисана во 1874 година. Фрескоживописот се протега на целата површина во внатрешноста на црквата.[1]

Црквата е позната по тоа што во неа во 1880 година е дадена заклетвата на Демирхисарскиот заговор.[2]

ГалеријаУреди

Надворешност
Внатрешност

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Трета кичевска парохија“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 2011-01-14. 
  2. Историја на македонскиот народ, книга втора, издава нип Нова Македонија - заедница за издавачка дејност, книги, периодика и публицистика - Скопје, Скопје, 1969 година

Надворешни врскиУреди