Црква „Св. Димитриј“ - Смиланци

црква во селото Смиланци

Свети Димитриј — главна селска црква во селото Смиланци.[1]

Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Подарешка
Местоположба

Карта

Координати 41°34′56.6″N 22°29′08.9″E / 41.582389° СГШ; 22.485806° ИГД / 41.582389; 22.485806
Место Смиланци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитрија Солунски
Завршено по 1920
Осветување по 1920
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата е сместена во јужниот дел од селото, на десната страна од Смиланска Река.

Историја

уреди

Нема точни податоци за тоа кога црквата започнала да се гради, кога била изградена, како и кога и од кој архијереј била осветена. Сепак, се претпоставува дека изградбата и осветувањето биле по 1920 година.[2]

Архитектура

уреди

Градбата на црквата е со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна. Во средишниот дел на апсидата има ниша во којашто е впишан крст. Главниот влез се наоѓа на западната страна и над него има крст и празна ниша, а црквата има и спореден влез на северната страна. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со лимен кров. Автор на иконите во црквата е познатиот зограф Гаврил Атанасов, а тие се сметаат за едни од неговите најдобри дела.[3]

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата, трпезарија, помошен објект и селските гробишта. Камбанаријата претставува примитивна дрвена конструкција во облик на пресечен конус којашто е покриена со пирамидален кров од ќерамиди.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 29. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Подарешка парохија[мртва врска]“. Брегалничка епархија.
  3. Гаврил Атанасов — Зограф“. За луѓето од Малешевијата.

Надворешни врски

уреди