Подарешка парохија

парохија на МПЦ-ОА

Подарешка парохија — македонска православна парохија, дел од Радовишкото архијерејско намесништво на Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Нејзино седиште е црквата „Св. Ѓорѓи“ во селото Подареш. Пархиски свештеник е Зоран Стојанов.[1]

Парохијата ги ошфаќа селата: Подареш, Смиланци, Јаргулица, Покрајчево и Злеово.

Цркви

уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Подареш 1944  
Црква „Св. Димитриј“ Подареш 2001  
Црква „Св. Петка“ Подареш  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Подареш  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Покрајчево 1936  
Црква „Св. Илија“
(манастирска црква)
Покрајчево  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Злеово 1971  
Црква „Св. Димитриј“ Смиланци по 1920  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Јаргулица  

Наводи

уреди
  1. Подарешка парохија[мртва врска]“. Брегалничка епархија.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди