Црква „Св. Атанасиј“ - Бела Црква (Костурско)

црква во Бела Црква, Костурско

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Бела Црква, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Карта
40°24′12″N 21°15′5″E / 40.40333° СГШ; 21.25139° ИГД / 40.40333; 21.25139
МестоБела Црква, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1851
Управа
Архијерејско намесништвоРупишко
ЕпархијаКостурска

Црквата е гробишен храм, сместен на половина километар западно од селото, на патот за Нестиме. Изградена е во 1851 г. Внатре се чуваат поствизантиски икони од постар храм.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Δήμος Ορεστίδος“. Архивирано од изворникот на 23 декември 2010. Посетено на 18 февруари 2021.