Црква „Св. Ѓорѓи“ - Смрдеш

црква во Смрдеш, Костурско

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Смрдеш, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Поглед на црквата
Карта
40°38′4.1″N 21°5′24.8″E / 40.634472° СГШ; 21.090222° ИГД / 40.634472; 21.090222Координати: 40°38′4.1″N 21°5′24.8″E / 40.634472° СГШ; 21.090222° ИГД / 40.634472; 21.090222
МестоСмрдеш, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Стилтрикорабна базилика
Изградба1891
Управа
Архијерејско намесништвоКорештанско
ЕпархијаКостурска
Црквата за време на Првата светска војна.

Храмот е изграден на крајот од XIX век во центарот на старото село Смрдеш, што денес се наоѓа на источниот крај на на новото.

Црквата е импресивна трикорабна базилика со дрвен покрив,[1] изградена од епирски мајстори употребувајќи месен камен.[2] Датумот „1891 - 93 март 25 “ е напишан во средината на четирите прозорци на десната галерија на црквата. На западната страна на храмот има куловидна четирикатна камбанарија со натпис „1891“ на фронтонот на последниот кат.[1]

На иконостасот има забележителни икони, дело на зограф од Бел Камен. На 14 октомври 2017 г. црквата е преосветена од митрополитот Серафим Костурски.[2]

Пред црквата има голема камена чешма. Натписот на неа вели дека првобитната чешма на ова место е изградена во 1747 г.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Δυτική Μακεδονία - Καστοριά - Φλώρινα - Καλή Βρύση - Διποταμία - Μεσόβραχος - Χιονάτο - Κομνηνάδες - Κρυσταλοπηγή - Γράμμος 7ο από 8“. Ελλάδος Περιήγηση. Посетено на 16 март 2021.
  2. 2,0 2,1 „Εγκαίνια του ανακαινισμένου ιερού ναού Αγίου Γεωργίου Κρυσταλλοπηγής Φλώρινας. Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017“. Φως της Καστοριάς. 14 октомври 2017. Посетено на 7 февруари 2020.