Црква „Св. Ѓорѓи“ - Горно Дивјаци

црква во селото Горно Дивјаци, Македонија

Свети Ѓорѓи — манастирска црква на Дивјачкиот манастир во крушевското село Горно Дивјаци, Македонија.

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Крушевско-демирхисарска
Парохија Втора крушевска
Местоположба

Карта

Координати 41°24′6″N 21°10′23″E / 41.40167° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.40167; 21.17306
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа во месноста Кошари, надвор од селото, на високо зарамнето плато, околу кое се наоѓаат дабови дрвја.[1]

Местоположба

уреди

Црквата е сместена на 2 километри јужно од селото Горно Дивјаци.[1] До нејзе се стигнува преку земјен пат, кој се двои од регионалниот пат 2337, пред вртењето за самото село Горно Дивјаци.

Архитектура

уреди

Фрескоживопис

уреди

Цркват е само делумно фрескоживописана.

Иконостас

уреди

Црквата поседува иконостас.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 200. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски

уреди