Црква „Св. Ѓорѓи“ - Горно Дивјаци

црква во селото Горно Дивјаци, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Горно Дивјаци 4.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба

Координати 41°24′6″N 21°10′23″E / 41.40167° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.40167; 21.17306Координати: 41°24′6″N 21°10′23″E / 41.40167° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.40167; 21.17306
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — манастирска црква на Дивјачкиот манастир во крушевското село Горно Дивјаци, Македонија.

Црквата се наоѓа во месноста Кошари, надвор од селото, на високо зарамнето плато, околу кое се наоѓаат дабови дрвја.[1]

МестоположбаУреди

Црквата е сместена на 2 километри јужно од селото Горно Дивјаци.[1] До нејзе се стигнува преку земјен пат, кој се двои од регионалниот пат 2337, пред вртењето за самото село Горно Дивјаци.

АрхитектураУреди

ФрескоживописУреди

Цркват е само делумно фрескоживописана.

ИконостасУреди

Црквата поседува иконостас.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 200. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врскиУреди