Црква „Св. Ѓорѓи“ - Геракари

црква во Геракари, Лагадинско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Геракари, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Лагадинско-ајватовско-рендинската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°37′50.0″N 23°12′43.5″E / 40.630556° СГШ; 23.212083° ИГД / 40.630556; 23.212083Координати: 40°37′50.0″N 23°12′43.5″E / 40.630556° СГШ; 23.212083° ИГД / 40.630556; 23.212083
МестоГеракари, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
ЗавршенаXIX век
Управа
Архијерејско намесништвоЛагиновско
ЕпархијаЛагадинско-ајватовско-рендинска

Црквата е гробишен храм, сместен во северниот дел на селото. Сè до изградбата на црквата „Рождество на пресв. Богородица“, ова бил парохиски храм на селото.[1] Црквата е изградена во XIX век и била метох на светогорскиот манастир Григоријат. Во првата фаза веројатно бил еднокорабен. Подоцна претрпел бројни интервенции и проширувања, претворајќи го во трикорабна базилика со затворен трем на запад и југ и полукружна апсида на исток. Внатре има дрвен иконостас од XIX век со растителни украси. На иконостасот има неколку преносливи икони од првобитниот инвентар на црквата. Останатите вредни предмети се пренесени во „Рождество на пресв. Богородица“.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Μακροπούλου, Δέσποινα, Κωνσταντίνος Κατσίκης (2014). Κειμηλιακό Απόθεμα σε Ναούς της περιφέρειας Θεσσαλονίκης από τον 16ο ως τον 20ο αιώνα. Φορητές Εικόνες, Λειτουργικά Αντικείμενα, Παλαίτυπα και Χειρόγραφα Βιβλία, Τεύχος 1 (PDF). Θεσσαλονίκη: Στοά των Επιστημών - Ακαδημία Θεσμών και Πολιτισμών. Βυζαντινή Μακεδονία και Θράκη. стр. XVIII. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-12.
  2. Μακροπούλου, Δέσποινα, Κωνσταντίνος Κατσίκης (2014). Κειμηλιακό Απόθεμα σε Ναούς της περιφέρειας Θεσσαλονίκης από τον 16ο ως τον 20ο αιώνα. Φορητές Εικόνες, Λειτουργικά Αντικείμενα, Παλαίτυπα και Χειρόγραφα Βιβλία, Τεύχος 1 (PDF). Θεσσαλονίκη: Στοά των Επιστημών - Ακαδημία Θεσμών και Πολιτισμών. Βυζαντινή Μακεδονία και Θράκη. стр. XIX. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-12.